Leading Manufacturer of printed non woven box bag, non woven exhibition bag, dhoop agarbatti packing bag, non woven bag, non woven laminated bag tea packaging bag and metalized laminated non woven bag from Ghaziabad.
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Size (H x W x G) | 12x16x4 inch |
| GSM (Grams per sq. meter) | 90 GSM |
| Lamination Type | Non-Laminated |
| Bag Type | Loop Handle Bag |
| Capacity | 5 Kg |
| Bag Style | Box Type |
| Handle Type | Loop Handle |
| Usage/ Application | Shopping |
| Pattern | Printed |
| Printing | Flexographic |
| Surface Finish | Matte |
| Printing Technique | Flexo Printing |
| Closure Type | Open Top |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 22 / piece Get Latest Price
| Size (H x W x G) | 10x12x4 inch |
| GSM (Grams per sq. meter) | 100 GSM |
| Bag Type | Box Bag |
| Capacity | 5kg |
| Usage/ Application | Promotional |
| Thickness | 120 |
| Pattern | Printed |
| Printing | Offset |
| Country of Origin | Made in India |
| Lamination Type | Laminated |
| Property | Recyclable |
Minimum order quantity: 2000 piece
₹ 38 / Piece Get Latest Price
| Color | Off White |
| Usage/Application | Packing |
| With Zip | No |
| Dimension | 17*14*8.5" |
| Design | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Loop Handle |
| Type | Shopping Bags |
| Capacity | 5kg |
| Usage/Application | Promotional |
| Style | Rope Handle |
| Pattern | Printed |
| Printing | Offset |
| Surafce Finish | Matte |
| Weight | 250-300 gm |
| Shape | Rectangular |
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10kg |
| Pattern | Printed |
| Style | Handled |
| Color | Yellow |
| Handle Type | Loop Handle |
| Material | Non Woven |
| Property | Moisture Proof |
Minimum order quantity: 6000 Piece
₹ 42 / Piece Get Latest Price
| Material | Non Woven |
| Capacity | 5Kg |
| Pattern | Printed |
| Style | Handled |
| Handle Type | Loop Handle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Bag Style | Promotional Bags |
| Usage/Application | Shoes Bag |
| Usage/ Application | Promotional |
| Pattern | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 29 / Piece Get Latest Price
| Material | Non Woven |
| Type | Shopping Bags |
| Capacity | 5-10 Kg |
| Style | Rope Handle |
| Closure Type | Zipper |
Price Range: Rs 30 to 80 Per Piece.
Anil (CEO)
K.B. Industries Private Limited
Ground Floor Plot No A 160 Sector A4 Loni
Ghaziabad - 201102, Uttar Pradesh, India